Informacja dla niewidomych

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc

WHO_Institute of TB and Lung Diseases

16 stycznia 2024 roku w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc miało miejsce wyjątkowe spotkanie z udziałem przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z Dyrektorem Biura WHO w Polsce, dr Nino Berdzuli na czele, oraz przedstawicieli Ambasady Japonii w Polsce pod przewodnictwem Radcy Ambasady, Akiry Tajimy.

W trakcie spotkania omówiono perspektywy współpracy w zakresie zwalczania gruźlicy, ze szczególnym uwzględnieniem zachorowań na gruźlicę oporną na leki wśród uchodźców przebywających w Polsce oraz zapewnienia dostępu do nowoczesnej diagnostyki i najbardziej skutecznego leczenia dla osób dotkniętych tą chorobą. Podczas spotkania, na ręce Dyrektora Instytutu, Profesora Stefana Wesołowskiego, dr Nino Berdzuli przekazała nowoczesny sprzęt do diagnostyki molekularnej, współfinansowany przez Rząd Japonii. Ten zaawansowany technologicznie sprzęt umożliwia szybkie potwierdzenie rozpoznania gruźlicy, dostarczając jednocześnie molekularne wyniki lekooporności na 14 leków przeciwprątkowych. Dzięki temu chory w krótkim czasie otrzymuje zestaw leków zapewniających skuteczne leczenie.

Dzięki bardzo aktywnemu zaangażowaniu WHO we współpracę z Instytutem, nasze wysiłki w zakresie diagnostyki i leczenia gruźlicy zyskują nową jakość, umożliwiając skuteczniejszą walkę z gruźlicą na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Współfinansowanie sprzętu przez Rząd Japonii jest wyrazem zaangażowania tego kraju w globalne wysiłki zwalczania tej choroby. Jesteśmy głęboko wdzięczni za hojne wsparcie, które z pewnością przyczyni się do podniesienia standardów diagnostyki i leczenia gruźlicy w Polsce.

WHO IGICHP JAPAN 16.01.2024

Rejestracja on-line

Zachęcamy do korzystania z rejestracji online.