Informacja dla niewidomych

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc

Zasady zapobiegania upadkom podczas pobytu Pacjenta w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc
oraz kontynuacja działań zapobiegawczych w domu

Szanowny Pacjencie, Rodzino, Opiekunie !

W przypadku zagrożenia upadkiem osoby zdrowe i sprawne fizycznie
są w stanie samodzielnie wykonać odpowiedni ruch asekurujący, powstrzymujący przed upadkiem lub zmniejszający jego negatywne skutki takie jak złamania, zwichnięcia, stłuczenia. Osoby niepełnosprawne oraz w podeszłym wieku, u których może zawodzić zmysł równowagi, upadki stają się zagrożeniem codziennym. Osoby te upadają zwykle niefortunnie ze wszystkimi możliwymi następstwami, pogarszając tym samym stan sprawności i jakości życia. Istotnym problemem opiekuńczym staje się eliminowanie ryzyka upadków i ograniczenie negatywnych dla zdrowia ich następstw.

WSKAZÓWKI POZWALAJĄCE NA OGRANICZENIE RYZYKA UPADKÓW

W TRAKCIE POBYTU PACJENTA W INSTYTUCIE

  1. Podaj lekarzowi i pielęgniarce informacje na temat dotychczasowych upadków i dokładnie opisz towarzyszące im okoliczności.
  2. Koniecznie powiadom lekarza i pielęgniarkę o wszelkich przyjmowanych regularnie lekach łącznie z preparatami ziołowymi, a także o zażywanych doraźnie dostępnych bez recepty.
  3. Odpowiedz na pytania dotyczące zakresu poruszania się, wstawania, kłopotów z utrzymaniem równowagi.
  4. Przećwicz w obecności pielęgniarki/opiekuna medycznego korzystanie z dzwonka ,,przywoływacza” i korzystaj z niego w sytuacji wystąpienia zawrotów głowy, zaburzeń równowagi.
  5. Dowiedz się gdzie jest włącznik światła, abyś mógł w nocy z niego swobodnie skorzystać.
  6. Poproś o pomoc zawsze kiedy jej potrzebujesz.
  7. Przestrzegaj zaleceń personelu medycznego dotyczącego zakazu samodzielnego chodzenia, zbyt energicznego schylania się, podnoszenia lub wstawania z łóżka
  8. Korzystaj z balkonika, laski, zamontowanych uchwytów, pomocy personelu w przypadku trudności z poruszaniem się, przy zaburzeniach równowagi.
  9. Noś stabilne obuwie na płaskim obcasie z podeszwą stabilizującą staw skokowy.
  10. Korzystaj z uchwytów ściennych, taboretów lub pomocy osób trzecich w trakcie kąpieli pod prysznicem.
  11. Trzymaj rzeczy, z których korzystasz blisko siebie.
  12. Nie wychylaj się po przedmioty, które znajdują się na podłodze poza zasięgiem twoich możliwości.
  13. Po dłuższym leżeniu w łóżku, wstawaj stopniowo – najpierw usiądź, nie spuszczaj nóg, następnie powoli opuść nogi, jeśli nie występują zawroty głowy i uczucie osłabienia – po kilku minutach wstań.
  14. Zachowaj szczególną ostrożność w trakcie czynności porządkowych na oddziałach. Unikaj śliskich i mokrych powierzchni, zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze wskazujące mokrą podłogę.
  15. Zachowaj ostrożność podczas chodzenia w okolicy drzwi otwierających się na zewnątrz.
  16. W przypadku trudności z chodzeniem po wypisie poproś o wózek inwalidzki, który ułatwi dotarcie do środka transportu.

 

KONTYNUACJA DZIAŁAŃ ZAPOBIEGAWCZYCH W DOMU W RAMACH TWORZENIA BEZPIECZNEGO OTOCZENIA 

  1. Zamontuj włącznik światła w sposób umożliwiający natychmiastowy dostęp po wejściu
    do pomieszczenia.
  2. Zamontuj właściwe oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach.
  3. Dobrze oświetl schody, a na krawędziach stopni przymocuj taśmy antypoślizgowe.
  4. Miej telefon w łatwo dostępnym miejscu.
  5. Unikaj stromych schodów, dywanów i chodników, śliskich nawierzchni (wzmożenie bezpieczeństwa głównie podczas higienicznych czynności).
  6. Zadbaj o właściwe wyposażenie mieszkania (ustawienie pod ścianami stałych, pewnie stojących mebli, by osoby poruszające się z trudnością mogły się o nie wesprzeć).
  7. Zadbaj, aby krzesła i fotele były solidne, wyposażone w oparcia, a poręcze zamocowane równolegle do siedziska. Siadając sprawdź czy swobodnie opierasz obie stopy o podłoże.
  8. Rozmieść przedmioty codziennego użytku w taki sposób, aby przy ich wyjmowaniu nie było konieczne wchodzenie na stołki lub nadmierne schylanie się.
  9. Rozważ zastosowanie barierek zabezpieczających przed wypadnięciem z łóżka.
  10. Zamontuj dodatkowe uchwyty w łazience i toalecie (obok wanny lub w kabinie prysznicowej drążki o chropowatej powierzchni, a dno wanny lub brodzika zabezpiecz wkładając maty antypoślizgowe).
  11. Myj się na specjalnych krzesłach lub ławeczkach – jeśli nie potrafisz/nie możesz stać długo pod prysznicem, ani samodzielnie wyjść z wanny.
  12. Zwróć uwagę na dobór wygodnego, lekkiego i antypoślizgowego obuwia stabilizującego staw skokowy.
  13. Wykorzystuj pomoce techniczne zmniejszające ryzyko upadków, takie jak: laski, trójnogi, podpórki dwukołowe, potocznie zwane balkonikami do kompensowania niedoborów siły mięśniowej, poprawy koordynacji ruchów lub zwiększenia wytrzymałości.
  14. Pamiętaj o konieczności wolnego przyjmowania pozycji pionowej po leżeniu lub dłuższym siedzeniu oraz o wykonaniu przed wstaniem ruchów zginania i prostowania stóp w dwóch kierunkach – podeszwowym i grzebietowym, w celu zmniejszenia ryzyka upadku wynikającego z nagłego spadku ciśnienie krwi po zmianie pozycji.
  15. Poproś o pomoc opiekuna w pokonywaniu barier architektonicznych np. progi, krawężniki.
  16. Systematyczna diagnostyka i leczenie zaburzeń wzroku i słuchu- stosuj w razie potrzeby okulary, aparat słuchowy.
  17. Kontrola stosowanych leków – pytaj farmaceutę o skutki uboczne leku, ponieważ niektóre
    z nich powodują senność lub zawroty głowy, co sprzyja upadkom.
  18. Wyeliminuj czynniki stresujące (hałas, miganie obrazu TV).

 

STWORZENIE BEZPIECZNEGO OTOCZENIA I SZCZEGÓLNY NADZÓR NAD OSOBAMI PREDYSPONOWANYMI DO CZĘSTYCH UPADKÓW, MOŻE MIEĆ WPŁYW NA POPRAWĘ EFEKTÓW REHABILITACJI ORAZ JAKOŚCI ŻYCIA PACJENTÓW, JAK TEŻ I ICH OPIEKUNÓW.

Rejestracja on-line

Zachęcamy do korzystania z rejestracji online.