W dniu 27 czerwca 2025 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się inauguracyjne posiedzenie zespołu ds. opracowania Krajowego Programu Zapobiegania i Zwalczania Gruźlicy. Celem zespołu jest przygotowanie kompleksowego dokumentu, który wyznaczy kierunki działań w zakresie profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz organizacji opieki nad chorymi na gruźlicę w Polsce, z uwzględnieniem aktualnych wyzwań epidemiologicznych i systemowych.
Pracami zespołu kieruje dr hab. n. med. Adam Nowiński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, a nadzór nad realizacją działań sprawuje Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pan Wojciech Konieczny.
W ramach zespołu powołano trzy grupy robocze:
- Grupa ds. profilaktyki i monitorowania gruźlicy,
- Grupa ds. zapewnienia dostępu do opieki zdrowotnej oraz dostosowania szpitali gruźliczych i pulmonologicznych do nowych potrzeb,
- Grupa ds. dostępności produktów leczniczych stosowanych w terapii gruźlicy.
W skład zespołu weszli przedstawiciele kluczowych instytucji oraz eksperci z zakresu pulmonologii, chorób zakaźnych, zdrowia publicznego i zarządzania systemem ochrony zdrowia, w tym m.in.:
- prof. dr hab. Ewa Augustynowicz-Kopeć – Dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc,
- dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska – konsultant krajowa w dziedzinie chorób płuc,
- dr n. med. Andrzej Pogorzelski – konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc dzieci,
- prof. dr hab. Miłosz Parczewski – konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych,
- przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz kluczowych ośrodków pulmonologicznych i departamentów Ministerstwa Zdrowia.
Zespół ma czas do 15 grudnia 2025 r., aby opracować i przedłożyć Ministrowi Zdrowia gotowy program, który stanie się fundamentem strategicznych działań państwa na rzecz skuteczniejszej walki z gruźlicą w Polsce.