Zakład Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą

kierownik: dr hab. n. med. Maria Korzeniewska-Koseła prof. nadzw. IGiCHP

tel. 43 12 123  faks 43 12 423   e-mail: a.niescieruk@igichp.edu.plObejrzyj - Pobierz pliki :
Głównym zadaniem Zakładu jest bieżąca ocena sytuacji epidemiologicznej oraz ocena realizacji programu zwalczania gruźlicy poprzez ewaluację wykrywania i leczenia oraz zapobieganie w skali kraju i poszczególnych województwach.

Zadanie to jest realizowane poprzez stałe rejestrowanie zachorowań na gruźlicę oraz działania profilaktyczno-lecznicze wchodzące w skład programu jej zwalczania w naszym kraju (wykrywanie i leczenie zachorowań, kontrolowanie skuteczności szczepień BCG).

W szczególności sprawowanie stałego nadzoru i ocenę skuteczności chemioterapii gruźlicy w skali całego kraju oraz poszczególnych województwach nad leczeniem wszystkich chorych w Polsce umożliwia Centralny Rejestr Gruźlicy (CRG), czyli system informatyczny funkcjonujący we współpracy z poradniami gruźlicy i chorób płuc z terenu całego kraju.

W obawie przed narastaniem zjawiska oporności prątków na leki Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zmodyfikowała poprzednie zalecenia dotyczące leczenia gruźlicy. Szczegóły - Modyfikacja zaleceń WHO

Zapobieganie gruźlicy u chorych leczonych antagonistami czynnika martwicy nowotworów (TNF)- szczegóły w załączonym pliku PDF - AntyTNF

Leczenie gruźlicy u dzieci - plik PDF

Konferencja Pulmonologów- 2018

   Formularz zgłoszenia - Konferencja 2018
   Firmy farmaceutuczne - komunikat
   Warunki Uczestnictwa-Koszty

Pobierz pliki

Gruźlica w Polsce. Biuletyn IGiChP   Biuletyn IGiChP
Obejrzyj także:     Światowy Dzień Gruźlicy - 2017